Mówiąc najprościej, konsultacje psychologiczne to kilka pierwszych spotkań psychologa z pacjentem, którym może być zarówno osoba indywidualna, jak również para lub małżeństwo. Przyjęłam zasadę, że proces konsultacyjny w przypadku osób indywidualnych obejmuje zazwyczaj trzy 50 – minutowe spotkania, a w przypadku par i małżeństw to pięć 60 – minutowych spotkań.
Celem konsultacji jest rozpoznanie bieżącego stanu osoby zgłaszającej się do specjalisty oraz określenie optymalnej dla niej formy pomocy terapeutycznej czy farmakologicznej.
Konsultacje psychologiczne to przede wszystkim czas poznania się. W trakcie ich trwania mam możliwość usłyszenia od każdej osoby jej własnej opowieści o sobie. O tym, kim jest, czym się zajmuje, jaka jest jej historia życia, jakimi zasobami dysponuje oraz jakich problemów doświadczają. W tym samym czasie pacjenci poznają mnie, mój styl pracy oraz zaznajamiają się z miejscem, w którym pracuję.
Tych kilka pierwszych spotkań odgrywa kluczową rolę w ustaleniu dalszego kierunku współpracy. Osobie poszukującej wsparcia pozwala określić, jak czuje się w kontakcie ze specjalistą oraz czy będzie mogła mu zaufać i rozpocząć z nim dłuższą pracę. Psychoterapeucie natomiast daje możliwość rozpoznania indywidualnej sytuacji każdej osoby, doświadczanych przez nią problemów oraz przygotowania wstępnej diagnozy przyczyn istniejących trudności. Dopiero w oparciu o ten rzetelnie zebrany materiał specjalista wspólnie z pacjentem ustalają dalszą formę współpracy oraz formułują jej cele.
Może się zdarzyć, że już po jednym spotkaniu z psychologiem człowiek ma wrażenie poprawy samopoczucia lub wręcz doświadcza „ulgi”. Jest to normalna, ale niestety krótkotrwała reakcja, wynikająca wyłącznie z faktu „podzielenia się” z drugą osobą przeżywanym problemem oraz związanymi z nim trudnymi myślami i nieprzyjemnymi emocjami. W trakcie konsultacji wstępnych nie dochodzi do rozwiązania trudności, z jakimi poszczególne osoby zgłaszają się do specjalisty.
Zgłoszenie się na konsultacje nie jest równoznaczne z rozpoczęciem terapii. Zdarza się, że osoba, która przychodzi na pierwsze spotkania z psychoterapeutą nie jest zdecydowana na rozpoczęcie psychoterapii i potrzebuje konsultacji psychologicznych wyłącznie po to, by móc rozeznać się w swojej aktualnej sytuacji życiowej. Może zdarzyć się również tak, że ktoś potrzebuje więcej niż trzech spotkań konsultacyjnych, by podjąć decyzję o rozpoczęciu procesu terapeutycznego. Rozumiem, że sytuacja każdego człowieka jest inna i wymaga indywidualnego podejścia.
Preferowaną formą dalszej pomocy, wybieraną przez osoby uczestniczące w konsultacjach psychologicznych w prowadzonym przeze mnie gabinecie jest psychoterapia. Rozpoczyna się ona w momencie zawarcia kontraktu terapeutycznego, czyli umowy pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem, określającej szczegółowe zasady współpracy.
Jego postanowienia dotyczą m. in.: ustalenia celu terapeutycznego lub celów terapeutycznych, stylu współpracy oraz jej aspektów formalnych (czas trwania psychoterapii, zasady odwoływania sesji i płacenia za nie, warunki zawieszenia lub przerwania terapii, zakończenie terapii, itp.).
Milena Rawska 2024 © Psycholog i Psychoterapeuta
- Legionowo
Stworzone przez strony internetowe pixelis.pl