Terapia par jest formą psychoterapii adresowaną do osób pozostających w związkach, formalnych bądź nieformalnych, w których doświadczają konfliktów, przeżywają kryzys, bądź narażone są na inne trudności, z którymi nie są sobie w stanie samodzielnie poradzić.
Choć wiele par zaczynając wspólną drogę nastawione jest na budowanie trwałej i satysfakcjonującej relacji, to proza życia i problemy dnia codziennego, jak również pogłębiające się z czasem różnice między partnerami mogą przyczynić się do rozłamu w związku, poczucia wzajemnego niezrozumienia, co sprzyja pojawianiu się nieporozumień, występowaniu konfliktów, czy kryzysów.
Bardzo często pary próbują samodzielnie rozwiązywać trudności, jakie pojawiają się między nimi i robią to bardzo skutecznie. Czasami jednak okazuje się, że mimo podjętego wysiłku, niezbędne jest skorzystanie ze wsparcia specjalisty.
Terapia par, na którą zapraszam między innymi osoby z Białołęki, ma formę wspólnych spotkań partnerów z psychoterapeutą. Pierwsze wizyty to konsultacje, w trakcie których terapeuta poznaje sytuację partnerów, historię ich związku, a także indywidualne oczekiwania każdego z nich. Kolejnym krokiem jest ustalenie celów terapii, czyli określenie tego, nad czym mamy razem pracować oraz szczegółowych warunków tej współpracy (tzw. kontraktu terapeutycznego).
Psychoterapeuta jest osobą bezstronną, która może spojrzeć z dystansu na to, co dzieje się w relacji pomiędzy dwojgiem ludzi. Mając wiedzę oraz dysponując odpowiednimi narzędziami pomaga parze zrozumieć naturę trudności, jakich partnerzy doświadczają w związku oraz wspiera ich w poszukiwaniu konstruktywnych sposobów na zmianę tego, „co nie działa”.
Terapeuta (wbrew opiniom, jakie czasem słyszę na pierwszych spotkaniach z parami) nie ocenia i nie poucza. A co najważniejsze, nie daje rad. Do jego głównych zadań należy zadbanie o to, by na sesjach partnerzy czuli się bezpiecznie. Ważne też aby każdy z nich mógł swobodnie wypowiedzieć się i przedstawić swój punkt widzenia.
Trzeba podkreślić, że stworzenie takiej właśnie komfortowej przestrzeni do pracy terapeutycznej nie dzieje się „od razu”, ale wymaga czasu oraz regularnych spotkań.
Czas trwania terapii par uzależniony jest od wielu czynników. Do najistotniejszych należą m.in.: ranga problemu, czas trwania kryzysu, historia i staż związku, indywidualne doświadczenia partnerów.
Trzeba tu także wziąć pod uwagę cele, jakie para stawia sobie w terapii, poziom jej motywacji oraz stopień zaangażowania partnerów we wspólną pracę nad związkiem. Nie ma więc jedynej właściwej odpowiedzi na to pytanie.
W swoim gabinecie psychoterapii przyjęłam ogólną zasadę, że terapia kończy się w momencie, gdy partnerzy uznają, że cele, jakie zakładali na jej początku, zostały zrealizowane w wystarczającym stopniu.
Oferta terapii par adresowana jest do osób, które żyją w związkach, gdzie trudności i problemy stają się coraz bardziej nasilone i przybierają na intensywności, co prowadzi do raniących konfliktów, a w konsekwencji do głębokiego kryzysu w związku.
Z psychoterapii par mogą także skorzystać osoby, które w swoich związkach obserwują pierwsze oznaki trudności, czują, że coś jest „nie tak” i chciałyby wprowadzić zmiany, zanim problemy przerodzą się w kryzys.
chcą poprawić jakość komunikacji w związku,
borykają się z kryzysem spowodowanym zdradą,
spędzają ze sobą coraz mniej czasu i mają poczucie, że oddalają się od siebie,
zauważają problem z poczuciem bliskości i zaangażowania w relację,
obserwują pojawianie się coraz częstszych konfliktów,
odczuwają niewielką satysfakcję ze związku,
zmagają się z problemem separacji od rodziny pochodzenia,
dostrzegają pojawiające się różnice w wartościach.
Milena Rawska 2024 © Psycholog i Psychoterapeuta
- Legionowo
Stworzone przez strony internetowe pixelis.pl